آپارتمان و احکام آن (بخش اول)
منو

پنج شنبه, 28 تیر 1397 - Thu 07 19 2018

A+ A A-

آپارتمان و احکام آن (بخش اول)

  • نوشته شده توسط مدير سايت
  • دسته: احكام
  • بازدید: 1331

ساخت آپارتمان و آپارتمان‌نشینی، دارای احکام خاصی می‌باشد که لازم است به هریک از آن‌ها توجه شود.

▪ 1- نقشه و استحکام

بدیهی است بین «مقاوم‌سازی» و «نقشه ساختمان» رابطه غیرقابل انفکاک وجود دارد، از این‌رو، بر مهندسان واجب است نقشه‌ای را انتخاب نمایند که حرف آخر را در زمینه «استحکام» بزند؛ چراکه هر گونه کوتاهی در این مورد، غیرقابل عفو بوده و سبب ضمان می‌گردد.

شاید نیاز به یادآوری نباشد که مقوله «زمان و مکان» در این مقوله بسیار حائز اهمیت می‌باشد؛ یعنی ممکن است نقشه‌ای در زمان یا مکانی مفید باشد در حالی که در زمان یا مکان دیگر پاسخ‌گوی مقاوم‌سازی نباشد.

▪ 2- رعایت قوانین

رعایت قوانین مصوبه شهری در نقشه‌کشی آپارتمان، حائز اهمیت است؛ به دلیل این‌که:

الف) قوانین شهرسازی، بر اساس عوامل مؤثر در عبور و مرور عابرین، اتومبیل‌ها و نیز بررسی خطرهای احتمالی و فاکتور‌های دیگر، بنیان‌گذاری شده است.

ب) رعایت قوانین نقشه ساختمان، با کامل و زیباسازی نقشه شهرها و روستاها، ارتباط داشته و منظره‌ای جامع و جالب از آن شهر یا روستا ارائه می‌نماید.

ج) عدم رعایت قوانین شهری، در برخی موارد، منجر به حکم قضایی تخریب آپارتمان یا جریمه مالک از سوی مراجع ذیصلاح می‌گردد؛ بدین سبب، در صورت کوتاهی طراحان نقشه آپارتمان، هرگونه خسارتی از این قبیل متوجه شود، شرعاً آنان ضامن خواهند بود.

▪ 3- اشراف

معماری اسلامی اقتضائات خاص خود را دارد؛ یکی از آن‌ها این است که در طرح نقشه، به گزینه «عدم اشراف» واحد‌ها بر یکدیگر و نیز عدم اشراف بر املاک و منازل همسایه‌های خارج از آپارتمان توجه شود تا حدود الهی و اسرار مردم حفظ گردد.

قرآن مجید وقتی از حلال و حرام الهی سخن می‌راند، آن را «حدود الله» معرفی نموده می‌فرماید : تلک‏ «حدود الله فلا تقربوها». (بقره/187)

بر این اساس، همه مؤظف هستیم حدود الهی را حفظ نموده، زمینه اشراف بر اسرار یا ناموس دیگران را فراهم نسازیم.

▪ 4- رعایت محرم و نامحرم

نکته دیگری که در طرح نقشه آپارتمان، قابل یادآوری می‌باشد عبارت است از رعایت «محرم و نامحرم».

لازم است مهندسان محترم، طراحی نقشه را به‌گونه‌ای قرار دهند که اختلاط نامحرمان صورت نپذیرد؛ چراکه تفکیک نامحرمان، بخشی از فرهنگ دینی ما محسوب می‌گردد.

حضرت زهرا‌ سلام‌الله‌علیها فرمودند: «خیر للنساء أن لا یرین الرجال و لا یراهن الرجال»‏. (وسایل‌الشیعه/20/232)

بهترین چیز برای زن‌ها این است که مردها را نبینند و مردها نیز آن‌ها را مشاهده نکنند.

از همین رو، آشپزخانه باز، یا به اصطلاح «اپن» را تأیید نمی‌کنیم، زیرا مهمان وارد شده به خانه، اگر مرد نامحرم باشد، عرصه بر بانوان منزل تنگ شده و آنان ناچارند با زحمت به کارهای داخل آشپزخانه مشغول شوند یا این‌که از خیر «حفظ حجاب» گذشته و آن‌را کنار بگذارند.

▪ 5- دستشویی‌ها

بر مهندسان گرامی واجب است نقشه آپارتمان را طوری طراحی نمایند که دستشویی (توالت) پشت به قبله و یا رو به قبله قرار نگیرد. فقها می‌فرمایند: جایز نیست موقع تخلى، طرف جلوى بدن کسى رو به قبله و یا پشت به قبله باشد، گرچه عورت را هم از قبله بگرداند. و اگر جلوى بدن او رو به قبله و یا پشت به قبله نباشد، احتیاط واجب آن است که عورت را رو به قبله و یا پشت به قبله ننماید.(افق حوزه شماره 499 )

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید