سود پول
منو

شنبه, 05 خرداد 1397 - Sat 05 26 2018

A+ A A-

سود پول

  • نوشته شده توسط مدير سايت
  • دسته: احكام
  • بازدید: 2931

 

Image result for ‫احکام‬‎پرسش : اگر با سپردن پول به کسی ، بخواهیم در هر ماه در صد مشخصی از سود پول از او دریافت کنم؛ راه حل بدون ربا چیست ؟

پاسخ : همه مراجع : اگر پول را به شخصی بدهید و هر ماه به طور مشخص سود بگیرید ؛ ربا و حرام است و برای دوری از ربا ، چند راه وجود دارد :

1.گیرنده پول را وکیل کنید تا با پول شما ، کالایی بخرد و آن را به هر کس که بخواهد (هر چند به خودش ) ، به صورت نسیه بفروشد . در ماه مبلغ مشخصی ( علی الحساب ) به شما بدهد و در پایان باقی مانده را – که شامل اصل پول نیز می شود – به شما بر گرداند .

2.او را وکیل کنید تا با پول شما کار حلال و مشروع نماید . هر چه سود به دست آید ، به شما تعلق می گیرد و به او حق وکالت بدهید .

3.با عقد مضاربه انجام دهید ؛ به این ترتیب که سرمایه از شما و کار از او . سودی که حاصل می شود بین هر دو – به نسبتی که در عقد قرار می گذارید – تقسیم می گردد . در مضاربه لازم است نسبت سهم ، و در صد سود تعیین گردد . به عنوان مثال قرار می گذارند هر چه سود حاصل شد ، مقداری از آن (نصف ، یک سوم و... ) به مالک تعلق گیرد و مقداری از آن به عامل .

نکته : در قرار داد وکالت ، مضاربه و مانند آن ، می توانید هر شرط مشروعی در ضمن آن قرار بدهید .(رسالۀ دانشجویی ، پرسش 604 ).

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید