1.حافظ فطرت و اصالت

شما ببینید وقتی زن مسلمان بر می گردد به فطرت و اصل خود چه معجزه عظیمی درست می کند آنگونه که در انقلاب و نظام اسلامی ما مشاهده شده و امروز هم دارد مشاهده می شود.

2.حرکت به سمت آرمان گرایی

آرمان گرایی در اسلام و گرایش به سمت قله ها ،اوج ها و آرمان ها یک چیز قطعی و حتمی است .زن مثل مرد و مثل همه خلایق باید در این سمت حرکت کند .

3.رشد گوهر انسانی

رشد گوهر انسانی و معنوی باید گوهر انسانی در زن و مرد رشد پیدا کند این یک مسئله ارزشی است .باید مسائل ارزشی اسلام در جامعه ما احیا شود.

4.الگو بودن در جهان

زنان مسلمان ایرانی در دنیای امروز رسالتی عظیم بر عهده دارند و به عنوان الگوی زنان جهان باید متعالی خود را در عرصه های مختلف بشری به گوش جهانیان برسانند.

5.مسئولیت پذیر و تکلیف مدار

زن و مرد دارای وظایف و مسئولیت های مشترک و اختصاصی هستند باید به دقت شناخته و تبلیغ شود .زن باری بر دوش مسر خود نیست و زن نباید مطابق الگو های غربی و غیر اسلامی باشد.

6.شرکت در میادین علمی ،اجتماعی و سازندگی

ما معتقدیم که زنان در همه جامعه بشری قادرند و باید فرصت پیدا کنند که در حد سهم خود تلاش و مسابقه خویش را در پیشرفت های علمی ،اجتماعی و سازندگی و اداره این جهان به عهده بگیرند .از این جهت میان مرد و زن تفاوتی نیست.

7.مربی پرورش دهنده انسانهای والا

زن را به عنوان یک موجودی که می تواند برای اصلاح جامعه یا پرورش انسان های والا بشود نگاه کنید تا معلوم شود که زن کیست و آزادی او چگونه است .

8.تبدیل کننده خانواده به جایگاه معنوی

ارزش زن به این است که بتواند محیط زندگی را برای خود و برای مرد خود و فرزندان یک بهشت ،یک مدرسه ،یک محیط امن ،عروج به معارف و مقامات معنوی تبدیل کند.

9.رفتار متناسب با خلقت و عواطف زن

اساسی ترین کار زن ،کاری است که با خلقت زنانه او ،با احساسات و عواطف به ودیعت نهاده الهی در وجود او همخوان و هماهنگ باشد .

10.خویشتن داری و دوری از تجملات

زن مسلمانی که الگویش فاطمه زهرا (س) یا زینب کبری (س) در مقابل تجملات خویشتن دار است .اگر زن به فکر تجملات و خوشگذرانی ها و هوس های زود گذر و تسلیم شدن به احساسات بی بنیاد و بی ریشه باشد نمیتواند آن راه را برود .

11.تسلیم نشدن به احساسات بی بنیاد و بی ریشه

زنان باید این وابستگی ها را که مثل تار عنکبوت بر پای یک انسان رهروست ،از خود دور کنند تا بتوانند راه متعالی را بروند .زن ایرانی در دوران جنگ همین کار را کرد.

12.بهره مند از علم ،آگاهی و معرفت

اما الگوی زن ایرانی در این راه ،همان است که گفته شد ،زینب الگوی آنهاست .زینب (س) زنی نبود که از علم و معرفت بی بهره باشد.بالاترین علم ها و برترین معرفت ها در دست او بود.

13.تابع الگو های برتر اسلامی همانند حضرت زهرا (س)

زن مسلمان برای انجام تمامی وظایف مهمی که یک زن می تواند انجام دهد ،باید از حضرت زینب (س) تعلیم بگیرد ،به طهارت و تقوا که بزرگترین معنویت یک زن است ؛اهمیت دادن به ارزش های اصیل بیش از هر چیز دیگری در زندگی ، توجه به علم و معرفت ،انجام فعالیت های سیاسی و امداد رسانی به انسانها و کیفیت دادن به محیط خانه  و خانواده از ویژگی های حضرت زینب (س) محسوب می شود.

زن مسلمان از درون خانواده تا درون جامعه و تا مسائل علمی ،سیاسی و ارزشهای اخلاقی و نیز نشان دادن جشن های بزرگ انقلابی می تواند به زندگی آن حضرت تاسی جوید .

14.تاثیر گذاری در دنیا

اگر جامعه اسلامی بتواند زنان را با الگوهای اسلامی تربیت کند یعنی الگوی زهرایی (س) و الگوی زینبی (س) ؛ زنان بزرگ ،زنان با عظمت زنانی که می توانند دنیا و تاریخی را تحت تاثیر خود قرار دهند.

آن وقت زن به مقام حقیقی خود نایل آمده است.

15.آشنا به شیوه الگوپذیری

از الگوی خودتان در مثلا1400سال پیش توقع دارید که در کدام بخش مشابه وضع کنونی شما را داشته باشد.تا از آن بهره بگیرید.

مثلا فرض کنید می خواهید ببینید چگونه دانشگاه می رفته است ؟

یا وقتی که مثلا در سیاست جهانی فکر می کرده چگونه فکر می کرده است ؟

اینها که نیست .یک خصوصیت اصلی در شخصیت هر انسانی هست ،آنها را بایستی مشخص کنید و الگو را در آنها جستجو کنید.

16.صبور در حوادث

زنان ما باید بدانند که همین آگاهی ،معرفت ،صبر و تحمل آنان ناشی از بینش اسلامی حضرت زینب (س) بود که توانست حادثه کربلا را این چنین بزرگ و ماندگار در تاریخ نگه دارد و دستاوردهای عظیم  معنوی و تاریخی این حادثه را ماندگار سازد .

17.حرکت زنانه

عظمت زنی مثل بنت الهدی ،از هیچ یک از مردان شجاع و بزرگ کمتر نیست .حرکت او ،حرکتی زنانه بود.حرکت آن زن حرکتی مردانه است ،اما هر دو حرکت تکاملی و حاکی از عظمت شخصیت و درخشش جوهر و ذات این انسان است .این گونه زن هایی را باید تربیت کرد و پرورش داد .

18.اسوه اسقامت و حفظ خانواده

اینجانب در مقابل عظمت زن ،ایثار و فداکاری همسران جانبازان و همچنین اسراء ،آزادگان و رزمندگان اسلام به لحاظ اسوه اسوه بودن در صبر و استقامت  ،حفظ و حراست از حریم امن خانه و خانواده و در برابر همسران و مادران فداکاری که فرزندان و همسران خود را تجهیز کرده و به میدان شهادت فرستادند ،احساس تواضع می کنم .

19.انتساب عملی به خاندان رسالت

باید هر حرف و کلمه و هر اشاره ای در زندگی این بزرگوار ، برای ما باید یک سرمشق باشد ،به محبت دورادور و احساس محبت اکتفا نکنیم .این احساس را در زندگی پیاده کنید .آنچه ما وظیفه داریم این است که خود را شایسته انتساب به آن خاندان کنیم .

20.پیش قدم در  میدان مجاهده و مبارزه

زن مسلمان باید در راه فرزانگی حلم و در راه خودسازی معنوی و اخلاقی تلاش کند.در میدان جهاد و مبارزه پیش قدم باشد .

21.در میحط خانه ،دل آرام مرد

زن مسلمان باید در محیط خانه دل آرام مرد ،شوهر و فرزاندانش باشد.

22.مایه آرامش زندگی و آسایش محیط خانواده

زن باید مایه آرامش زندگی و آسایش محیط خانواده باشد .در دامان پر مهر و پر عطوفت و با سخنان مهر آمیزش ،فرزندان سالمی را از لحاظ روانی تربیت کند .انسانهای بی عقده ،خوش روحیه و سالم از لحاظ روحی و اعصاب در دامان او پرورش کنند.مردان و زنان و شخصیت های جامعه را به وجود بیاورند.

23.عفیف و متقی

ارزش زن اسلامی و مسلمان را بدانید .زنی را که در اختلاط و معاشرت با مرد قاطی نمی شود خود را وسیله ای برای جلب چشم مرد نمی داند و خود را بالاتر از این میداند .

24.ایثارگر

در جنگ تحمیلی اگر امثال همین مادر سه شهید و همسران شهیدان که من افتخار داشته ام با هزار نفر از اینها از نزدیک نشست و برخاست و گفتگو کنم و خصوصیات مشترک آنها را مشاهده کنم .اگر آنها ایمان ،صبر ،ایستادگی ،معرفت و روشن بینی خود در قبال ضایعات جنگ و فداکاری های جوانان و مردان نشان نمی دادند ،جنگ پیروز نمی شد.

25.نیمی از بار انقلاب را به دوش می کشد

زینب واقعی زن ایرانی است که بتواند نیمی از بار این انقلاب را به دوش کشد و در این صورتی است که به لحاظ اخلاقی ،تقوی ،پاکدامنی و حفظ امانیت ،ایمان و گذشت در راه خدا حق خد را ادا کند .

26.قانع

مردم ما و خانواده ایرانی عادت به قناعت داشتند ،لباس بزرگترها را زن خانه با سلیقه خود برای کوچکترها و بچه ها درست می کرد و می دوخت و محتاج آن نبود که لباس دوخته شده آماده ای را که به  سلیقه او و طبق ایمان و میل او بوجود نیامده و تولید شده بر تن کودک و فرزند خود بپوشاند 

27.دارای ایمان آگاهانه در مبارزات

نباید فعالیت بانوانی را که خودشان مستقیما وارد مبارزه می شوند ،نادیده گرفت ؛آنچه زن  ایرانی را به عنصری انقلابی ،سیاسی ،آگاه و مبارز تبدیل کرده است ،ایمان آگاهانه است زنها در هیچ میدانی عقب نمانده اند.

28.حافظ خون و نگهدارنده علم شهید

شما عزیزان (خانواده های عزیز ،پدران ،مادران ،همسران و فرزندان )این افتخار را برای خودتان حفظ کنید .حافظ خون شهید ،دنباله رو راه و نگهدارنده علم شهید باشید که همان علم و راه خدا و حفظ ارزش های اسلامی و الهی است.

29.دوری از سنن و فرهنگ غربی

بانوان در نظام جمهوری اسلامی باید قدر عظمتی را که اسلام به آنها داده است ،بدانند .مصرف زدگی را که سرمایه داران چپاولگر جهانی بر گردن زن امروز در دنیا تنیده اند ،کاملا بدرند و به ضد ارزش های فرهنگ غربی مانند برهنگی و معاشرت بی بند و بار مردان که در کشورهای پیشرفته و غالب کشورهای عقب افتاده بر زندگی زنان حاکم است ،با چشم تحقیر و نفرت بنگرند و بدانند .

30.دوری از تفاخر

اینکه ما اینجا (ازدواج )را صحنه تفاخر قرار دهیم ،غلط اندر غلط است ؛ هم محیط ازدواج را آلوده به مادیات می کند،هم این صحنه پاک و لطیف وجدانی را صحنه تفاخر و تنافس ها و زیاده روی ها می کند. 

31.پشتازی در میدان علم و فرهنگ

زنان مسلمان ما باید بدانند که امروز حافظ سنگر ارزش های اسلامی در برابروضع جاهل دنیای غرب هستند و باید پرورش اسلامی و پیشتاز شدن در میدان علم ،فرهنگ،سیاست و اقتصاد از حصار مستحکم فرهنگ اسلامی محافظت کنند.

32.مشوق همسران در حمایت از انقلاب

شما هستید که فرزندان سالم را تربیت می کنید .شما هستید که همسران خودتان را برای ورود به میدان های خوب تشویق می کنید .بسیاری از زنان شوهران خود را بهشتی می کنند و آنها را از مشکلات دنیا و آخرت نجات می دهند.

33.سربازان خط مقدم انقلاب

خانم ها سربازان خط مقدم انقلاب بودند این به معنای واقعی کلمه است و من به عنوان یک مبالغه نمی گویم که در جریان انقلاب شاهد بودیم که زن در کشور ما سرباز خط مقدم انقلاب باشد .اگر زن ها با انقلاب سازگار نبودند و این انقلاب را نمی پذیرفتند و به آن باور نداشتند مطمئنا این انقلاب واقع نمی شد.

34.سازنده خانواده

مرد و زن هر دو مشترکا مهمورند که در ساختن بنای خانواده کار کنند و باتوجه به اهمیتی که اسلام به خانواده می دهد اصلی ترین کار زن و مرد مسلمان که پایه و توام زندگی شان بر آن استوار است ساختن خانواده است و زن و مرد وظیفه را مشترکا بر دوش دارند.

35.آگاه به مسائل سیاسی

من به سفرای عزیزان عرض می کنم که کوشش کنید همسرانتان و خانواده هایتان را در جریان و مسائل سیاسی مهمی که برای شما مهم است قرار دهید تا آنها کاملا درفضای کشور قرار بگیرند.