ما باسینما مخالف نیستیم(امام خمینی "ره")
منو

پنج شنبه, 28 تیر 1397 - Thu 07 19 2018

A+ A A-

ما باسینما مخالف نیستیم(امام خمینی "ره")

  • نوشته شده توسط مدير سايت
  • دسته: يادداشت
  • بازدید: 1324

سینما در جهان امروز، به عنوان متنی ...

مابا سینما مخالف نیستیم ، ما با فحشاء مخالفیم .( سخنرانی امام خمینی در بهشت زهرا 12/7 1357 ).

در علم روانشناسی می گویند چند عامل در شکل گیری شخصیت انسان تأثیرگذار و نقش دارند البته تأثیر گذاری این عوامل متفاوت است یکی از آن عوامل تبلیغ است تبلیغات نیز دو نوع است تبلیغات مثبت و تبلیغات منفی ، تبلیغات یکی از پایه های اطلاع رسانی و پیام می باشد چون هرپیام چهار رکن و پایه دارد 1- پیام دهنده 2- پیام گیرنده 3- محتوای پیام 4- ابزار پیام  این ابزار انواع مختلفی دارد یکی از آنها هنری است واز مهمترین نوع هنری سینماست درتقویم ایران 21 شهریور ماه به نام روز سینما نامگذاری شده است این یادداشت به مناست روز سینماست .

سینما . [نِ] (فرانسوی ، اِ) (cinema) ملخص ((سینما تو گراف ))و آن نمایش مناظر و اشیاء و اشخاص است بر روی پرده بوسیلۀ دستگاه مخصوص. (فرهنگ فارسی معین ) . فن و صنعت و هنر تهیه و نمایش سلسله تصاویری که بر نوارهای سلولوئیدی ضبط شده اند ، بنحوی که در تماشاگر توهم حرکت ایجاد شود. اصطلاحاً عکسهایی را که در یک مرحله بر می دارند . اصول سینما ؛ صنعت سینما از محصولات قرن بیستم است ، ولی کارهای مقدماتی در این زمینه از سنوات بعد از سال 1875م .سابقه دارد از لحاظ فنی ، سینما مبتنی بر کیفیت ثبات تأثرات نوری است ؛ در هر ثانیه 24 کادر ، جدا جدا از جلو دریچۀ تصویر افکن سینما می گذرد و بر پردۀ سینما که در برابر تصویر افکن قرار دارد می افتد ، اما آنچه بچشم می آید تصویری است مداوم و منسجم و غالباًمتحرک بدون اینکه جدایی کادرهای 24 گانه در ثانی در آن احساس شود . باید تاریخ اولیۀ سینما را از سال 1880م . و تصویر افکنها جستجو کرد تا اینکه در سال 1893 دستگاهی که نوعی (( شهر فرنگ )) بود ببازار آمد و در سال 1916م. فیلم هایی توسط د.و. گریفیث ساخته شد که انقلاب بزرگ در کار سینما را به وجود آورد . کار صحنه پردازی و منتاژ بدست نابغۀ بزرگ روسی سینما س.م. آیزنشتاین به اوج اعتلا رسید . در قرن اخیر پیشرفتهای عجیب و روشهای تازه در سینما به وجود آمده است که از جمله ؛ سینما اسکوب ، سینراما ، ویستاویژن ، و سوپرپاناویژن و هالیوود است که هر یک در مقام و طریقۀ خود اهمیت خاصی را دارا میباشند .

(لغت نامه دهخدا /ج 9 / صص 13904-13905 ).

تاریخ سینما در ایران تا آنجا که معلوم است نخستین بار در سال 1318 ه.ق. به دستور مظفرالدین شاه قاجار ،میرزا ابراهیم خان عکاسباشی یک دستگاه دوربین فیلمبرداری به ایران آورد که با آن برای شاه فیلمهای خصوصی میگرفت . (همان) .

این جمله تاریخی حضرت امام (ره) باید الگو و سرمشق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سینما ومراکزی فیلم سینمایی تولید می کنند باشد واز موضوعات سخیف و بی ارزش که متأسفانه گریبانگیر اغلب سینماهای قبل از انقلاب بود بدور باشد. بعضی از ویژگیهای سینمای اسلامی ،ایرانی و انقلابی را اشاره می کنیم :

1- موجب پیشرفت کشور ، انقلاب و جوانان باشد.

2-سینما بعنوان مظهر تمدن باید در خدمت مردم باشدو موجب تزکیه و تربیت هر چه بیشتر جامعه شود.

3-از به تباهی کشیده شدن جامعه بویژه جوانان جلوگیری نماید .

4-هنر بویژه هنرهای نمایشی (تئاتر و سینما ) باید در خدمت ترویج اندیشه های دینی ،اخلاقی و انقلابی باشد و این را سر لوحه خود قرار دهد .

5-زدودن ابتذال و سطحی نگری در هنر .

6-آموزشی بودن سینما.

7-استقلال فکری ،هنری سینما و تکیه بر هنرمندان داخلی در تولیدات وخودداری از خرید فیلم های استعماری و استثماری .

8-سینما باید بیانگر دغدغه هنر اسلامی و ایرانی باشد.

9-سینما باید پاک بوده و با محصولات اخلاقی ،خانوادگی وارزش های اسلامی و انسانی باشد .

10-سینمای ایران باید بدور از ارائه تصویرخشونت و صحنه های جنسی و شهوانی بوده و روایت های عمیق وهنری را بیان نماید.


مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید